Cumhuriyet Meyhanesi Nevizade

Rez: 0212-252-08-86

Cumhuriyet Meyhanesi’nin kuruluş tarihi tam olarak kesin olmamakla beraber 1923 yılında kurulduğu var sayılmaktadır. O yıllarda var olan bir çok meyhane gibi – “Cumhuriyet” ismini aldığı için, daha eski olmasına rağmen Cumhuriyet Meyhanesi’nin kuruluş tarihi 1923 kabul edilmiştir.

Cumhuriyet Meyhanesi’ni ilk zamanlar Rumlar işletiyormuş fakat kim olduklarına dahi net bir bilgi bulunmamakta. Daha sonra Cumhuriyet Meyhanesi bir kişi tarafından iişletildi. 1940’lı yıllarda Koço Efanduli isimli bir zat Cumhuriyet Meyhanesi’ni işletmeye başlamış. Koç Bey , Cumhuriyet Meyhanesi’nin ilk yıllarında oluşturduğu çizgisini olduğu gibi korumuş. Cumhuriyet Meyhanesi ilk kurulduğu yerde faaliyete devam ediyor.

Cumhuriyet Meyhanesi 3 katlı. Üst katta her gün fasıl var. Günde 100 çeşit meze hazırlanıyor. İstanbul’da meyhane formatında hizmet veren yerlerden birisi. Servisteki garsonlardan üçünün de adı Ali. Bu yüzden onlara Üç Aliler deniyormuş ve 40 yıldır Cumhuriyet Meyhanesi’ndeler. Hatta şair Ece Ayhan’ın üç aliler şiirine konu olmuşlar. Cumhuriyet Meyhanesi yurt dışında da çok tanınıyormuş.

Cumhuriyet Meyhanesi Nerede?

Meyhaneler.gen.tr | En iyi meyhaneler burada

meyhaneler.gen.tr sayesinde bütün eğlence mekanlarını tek bir adreste bulabilirsiniz. Artık eğlence programınızı da size rehberlik edecek biri var.

/ Türkiye

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon